Smilj
Ko sem se odločila, da na spletno stran vključim tudi blog, je bilo seveda takoj jasno, da prvega posvetim smilju, drugega pa maruli, saj sta oba rdeča nit moje kolekcije.
Naj začnem s smiljem…
SMILJ
Latinsko ime: Helichrysum Italicum
Družina: Asteraceae (nebinovke)
Opis in izvor
Smilj je nizek aromatičen grm, ki zraste do 60 cm visoko, ima rumena socvetja in majhne lističe s srebrnimi dlačicami.
Ime Helicrysum izhaja iz grških izrazov helios, ki označuje sonce, in chrysos, ki označuje zlato. Način cvetenja tega grma daje res vtis malega zlatega sonca. Priljubljeno ime za to tipično sredozemsko dišavnico je tudi immortele ali nesmrtnica. Verjetno zato, ker suho cvetje zelo dolgo obdrži zlato rumeno barvo in aromatičen vonj.
Rastlina raste divje ali gojeno na Mediteranu. Najpomembnejši proizvajalki eteričnega olja sta Hrvaška in Korzika.
Obstaja okrog 500 vrst smilja, a mnoge ne vsebujejo eteričnega olja.
Glavne vrste, ki se uporabljajo za proizvodnjo eteričnega olja, so:
Helichrysum italicum (Korzika in področje bivše Jugoslavije)
Helichrysum stoeshas (Francija)
Helichrysum gymnocephalum (Madagaskar)
Helichrysum patulum (južna Afrika)
Tradicionalna uporaba
V tradicionalni zeliščni medicini so smilj uporabljali kot ekspektorans, holeretik (pospešuje nastajanje in pretok žolča), diuretik, protivnetno in protialergično sredstvo. Uporabljal se je pri bronhitisu, astmi, oslovskem kašlju, psoriazi, opeklinah, revmatizmu, glavobolu, migrenah, alergijah in jetrnih težavah. Običajno se je uporabljal kot prevretek ali poparek.
Eterično olje pridobivajo s parno destilacijo razcvetelih vrhov rastlin. Njegova pridelava zahteva veliko znanja. Rastlino je potrebno destilirati v roku 24 ur po nabiranju.
Rastlina vsebuje malo eteričnega olja (0,6 %); za liter eteričnega olja potrebujemo več kot 1 tono sveže rastline. To olje je zato precej drago.
Prva proizvodnja eteričnega olja se je začela leta 1908 v Dalmaciji, danes se proizvaja tudi v Italiji in Franciji.
Karakteristika eteričnega olja
- barva in vonj: eterično olje smilja je svetlo rumene barve, zelo unikatnega vonja: je sladkast, senen, zeliščen, poln in dolgotrajen,
- intenzivnost vonja: 3 – 5,
- nota: srednja,
- dobro se meša z eteričnim oljem semena korenja, nemške in rimske kamilice, rožmarina kt. verbenon, žajblja, sivke, lavandina, brškina …
Razlike v kemijski sestavi so odvisne od države izvora. Eterično olje, pridobljeno na Korziki, vsebuje več estrov, medtem ko hrvaško eterično olje vsebuje več seskviterpenov. Za aktivnost so ključni tudi ketoni italidioni. Glavne komponente eteričnega olja iz Dalmacije, ki ga sama uporabljam, so:
- monoterpeni (alfa-pinen, limonen),
- estri (nerilacetat),
- seskviterpeni (italicen, beta-kariofilen, selineni, kurkumeni) in
- ketoni (italidioni).
Kemijska sestava eteričnega olja
Za olje iz Dalmacije sem se odločila zaradi lažje dostopnosti in meni ljubšega vonja.
Varnost eteričnega olja
Eterično olje je varno za uporabo, ni poznanih kontraindikacij. Priporoča se do 5 % koncentracije eteričnega olja (15 kapljic eteričnega olja na 10 ml).
Terapevtsko delovanje eteričnega olja:
Je analgetik, deluje protivnetno, antiseptično, antispazmodično, antidepresivno, mukolitično. Idealno je za celično regeneracijo in celjenje ran, učinkovito odpravlja hematome.
Glavne indikacije:
Prva pomoč – je odlična prva pomoč za modrice, zvine, poškodbe.
Krvožilni sistem – krčne žile, modrice, popokane kapilare.
Prebavni sistem – hemeroidi, rektalne razjede.
Mišično skeletni sistem – bolečine v sklepih, revmatoidni artritis, karpalni sindrom.
Respiratorni sistem – sinusne infekcije, bronhitis, kašelj.
Živčni sistem – nevralgija, bolečina, vnetje.
Koža – akne, kronični dermatitis, ekcemi, brazgotine, opekline, vnetja kože, ureznine in rane, modrice, herpes simpleks, popokane kapilare, strije, suha srbeča koža, varikozne vene, rozacea, psoriaza, zrela koža.
Psiha/ čustva – duševni nemir, razdražljivost, žalost, stiska, čustvene travme, stare čustvene rane, anksioznost, vznemirjenost, akutni strah ali jeza, izgorelost.
Eterično olje smilja je idealno za ljudi, ki jih pogosto zebe, tudi za tiste, ki so dobili premalo topline v otroštvu. Vonj eteričnega olja naj bi poudaril doživetost naših sanj in spodbudil delovanje desne polovice možganov (vizualizacija, kreativnost in sanjanje).
Načini aplikacije:
Lokalna uporaba – olje za masažo, komprese, kopel, mazilo za nego kože …
Inhalacije – direktna inhalacija, difuzor.
Hidrolat:
Hidrolat nastane pri destilaciji cvetnih vrhov, ima močno protivnetno delovanje, je analgetik, karminativ in digestiv. Regenerira kožo (pospešuje prekrvavitev, zmanjša rdečico ter deluje adstringentno) in jetra (v tem primeru ga pijemo 3 tedne in sicer ga dnevno zaužijemo 30ml v litru vode). Mrzel hidrolat je učinkovito sredstvo proti buškam in modricam. Z njim lahko prepojimo obkladke pri boleči in krvaveči zlati žili ali pa si naredimo sedečo kopel, v katero dodamo 1 dcl hidrolata. Svež, neoporečen hidrolat je primeren tudi za nego in čiščenje ran – po operacijah ali izdrtju zob.
Nikotinamid oz. vitamin B3 uvrščamo tudi v skupino sredstev za posvetlitev kože. S staranjem postajajo pigmentne nepravilnosti na koži pogostejše, kar je povezano s fotostaranjem kože oz. škodljivimi učinki pretiranega izpostavljanja soncu. Kot posledica, se zato v zadnjih letih močno povečuje povpraševanje po kozmetičnih izdelkih za posvetlitev kože.
Vitamin B3 zmanjša pigmentne madeže kot tudi drobne gube, izboljša površinsko strukturo zrele kože, ter poveča elastičnost kože. Stimulira tudi nastanek kolagena, zato je uporaba tega vitamina v izdelkih za zrelo kožo, kot je tudi naravna pomlajevalna kozmetična linija Mayarula, še kako smiselna.
Nikotinamid je glavni vitamin v Cvetnem vlažilnem serumu.
Retinoidi so derivati vitamina A in jih uvrščamo v skupino sredstev, ki spodbujajo tvorbo vezivnega tkiva. Med retinoide spada veliko različnih spojin. V kozmetiki najpogosteje uporabljamo retinol in estre retinola (retinilpalmitat).
Retinoidi so lipofilne spojine, ki zlahka prodrejo v povrhnjico. Preprečijo razpad kolagena in spodbujajo njegovo sintezo. Uporaba retinola na koži poveča debelino povrhnjice in tvorbo kolagena. Uporabljamo ga za zmanjšanje obraznih gub ter za izboljšanje elastičnosti kože in ohranitev mladostnega videza, zato so kozmetični izdelki z retinolom primerni za nego suhe in zrele kože. Retinol je zelo nestabilen in izgubi biološko aktivnost, ko je izpostavljen UV-svetlobi in kisiku. Retinilni estri so stabilnejši, zato jih v kozmetičnih izdelkih najdemo pogosteje.
V kozmetični liniji Mayarula se nahaja v Vitaminskem oljnem serum, kjer vitamina A in E poskrbita za antioksidativno nego zrele kože, izboljšata elastičnost kože ter zmanjšujeta gube.
Serum kožo globinsko nahrani in neguje kožo skozi celo leto. Namenjen je intenzivni nočni negi in regeneraciji kože. Je super olje za večerno razvajanje, ki ga priporočam nanašati na vlažno kožo. Občutek po nanosu je mehak, svilnat in negovalen, koža pa je zjutraj pripravljena na nov dan.
Izvlečki smilja so v zadnjem času postali pojem prestižne pomlajevalne kozmetike, kar je popolnoma upravičeno glede na izjemne obnovitvene sposobnosti eteričnega olja.
Eterično olje smilja je primerno za vse tipe kož, nepogrešljivo pa je v negi proti gubam. Preprečuje in omili pojav starostnih peg, tonizira obrazne mišice, gladi gube in močno spodbuja obnovo kožnih celic. Odlična je tudi izlužnina svežih smiljevih cvetov, ki jih sama najraje namočim v ekološko hladno stiskano olivno olje. Pri tem nujno pazim, da je vedno z oljem prekrita celotna površina cvetov. Po štirih tednih dobim obstojno izlužnino, ki ji za obstojnost dodam 0,1 % tokoferola. Uporabljam jo za masažo celega telesa takoj po tuširanju, ko je koža še vlažna. Uporabljam jo samostojno, občasno pa eksperimentiram še z dodatkom kakšnega posebnega eteričnega olja. Rada vključim lovor, sivko, rožmarin in sladko pomarančo.
Z vami bi delila še tri recepte, ki sem jih uspešno preskusila na sebi oz. moji družini:
Olje za bolečine v sklepih (100 ml)
Rp:
45 kapljic eteričnega olja (EO) bora
30 kapljic EO rožmarina cineol
30 kapljic EO širokolistne sivke
30 kapljic EO geranije
15 kapljic EO smilja
20 ml mandljevega olja in
do 100 ml šentjanževega olja
Koncentracija eteričnih olj v izdelku je 5 %. Priporočam 2 x dnevno masažo obolelih sklepov.
Olje za popokane kapilare (100 ml)
Rp:
30 kapljic eteričnega olja (EO) limone
20 kapljic EO ciprese
15 kapljic EO sivke
15 kapljic EO geranije
10 kapljic EO smilja
50 ml olja pšeničnih kalčkov in
do 100 ml macerata smilja
Koncentracija eteričnih olj v izdelku je 3 %. Priporočam 2 x dnevno nežno vtiranje olja na predel popokanih kapilar.
Mazilo za brazgotine (100 g)
Rp:
Faza A
4 g kandelila voska
32 g avokadovega olja
20 g mango masla
Faza B
30 g macerata ognjiča v olivnem olju
10 g olja šipka in
1 g vitamina E
Faza C
3 g EO (sivka 40 kapljic, smilj 25 kapljic, palmarosa 15 kapljic, bosvelija 10 kapljic)
Postopek: V pateno natehtamo najprej sestavine faze A in jih segrevamo na vodni kopeli do pribl. 70̊ C. Ko se faza A popolnoma stali, jo odmaknemo od ognja in počakamo, da se ohladi pod 40̊ C. Nato dodamo še sestavine faze B, dobro premešamo in na koncu dodamo še eterična olja. Vse skupaj dobro premešamo in zlijemo v lonček, ki ga pokrijemo, ko se mazilo popolnoma strdi.
Kandelila je rastlinski vosek, ki dobro nadomesti čebelji vosek. Za izdelavo mazila potrebujemo pribl. polovico manj rastlinskega voska kot čebeljega. S tem je mazilo uporabno tudi za vegane. Izbrana rastlinska olja in maslo so primerni za celjenje ran, olje šipka tudi za brazgotine. Prav tako so za brazgotine primerna vsa eterična olja.
Priporočam nekaj minutno 2 x dnevno masažo brazgotine daljši čas (3 – 6 mesecev).
Za otroke do 2 let starosti bi izbrala 1 % koncentracijo eteričnih olj.
Viri in literatura:
- Jade Shutes: Helichrysum Monograph, New York Institute of Aromatic Studies, Chapel Hill, NC 2018
- Salvatore Battaglia: The Complete Guide to Aromatherapy, 2nd Edition, 2003
- Stribor Marković: Fitoaromaterapija, Centar Cedrus, Zagreb 2005
- Damjan Janeš in Nina Kočevar Glavač: Sodobna kozmetika, 1. Izdaja, Širimo dobro besedo d.o.o., Velenje 2015
- Nataša Špiranec Maurer: Aromaterapija, Vita založba, 2015
- Slobodanka Poštić: A kot Aromaterapija, Založba Meander, 2006.
Naša hiša nujno potrebuje generalno čiščenje
Obnova kože po poletju
Praznični blog
2 Comments
-
-
agencija1
16. marca, 2023Draga Zdenka, iskreno se opravičujem, da sem tale komentar spregledala…ja za temne podočnjake bi bil najbolj primeren izdelek Peptidni fluid za okoli oči. Lahko se mi oglasite za vzorec. Lep dan, Darja
-
Zdenka
27. februarja, 2023Pozdravljeni!
Zanima me ,če imate izdelek proti temnim podocnjakom?Imam gastritis,ne smem jesti surove zelenjave,sadja in so se mi pojavili podočnjaki.
Hvala za odgovor
Zdenka Hrustel